Rizika výškových budov
Hašení požárů ve výškových budovách může být zejména v silném větru pro hasiče nesmírně náročné a namáhavé.
Pro zamezení šíření požáru je důležité dostat do místa požáru co nejrychleji vodu, ale ve výškové budově to vzhledem ke vzdálenosti mezi místem požáru a nástupní plochou pro požární techniku může trvat déle.
Prostor, pro rozvinutí útočných proudů, je v mnoha výškových budovách omezený, což může vést k přeplnění schodišť a schodišťových šachet, současně během doby, po kterou se připravuje efektivní zásah, se požár může rozšířit nebo zesílit. Po otevření dveří do místa požáru dojde ke značnému šíření kouře, větším škodám a případně i k tomu, že únikové cesty budou zakouřené a tím nepoužitelné. Hasičským jednotkám může také způsobit velké problémy, pokud fouká vítr z návětrné strany budovy.
- Rychlý a snadný zásah, například z výškové techniky nebo ze schodů
- Utlumení požáru lze zahájit, zatímco se hasičská jednotka připravuje na vstup ze schodiště
- Pokud se požár rozšíří do jiných bytů a do střešního prostoru, je možné jej rychle uhasit
- Díky spotřebě pouhých 60 litrů vody za minutu dochází k minimálnímu poškození zasažených bytů a bytů pod nimi
- Nižší teplota a menší množství kontaminantů při vstupu do místa požáru
- Výrazně nižší pravděpodobnost jevů backdraft nebo flashover
*) Praktické zkoušky hasičského sboru v Göteborgu, který systém Cobra používá při zásazích, prokázaly, že jde o velice účinný postup při hašení požárů ve výškových budovách.
Zásah systémem Cobra z výškové techniky je výše než ve třetím patře minimálně dvakrát rychlejší než zásah jednotek v dýchacím přístroji ze schodů. Tato metoda ovšem vyžaduje dobrou komunikaci mezi všemi zasahujícími týmy.