Ochrana před sálavým teplem

You are here:

Rizika šíření požáru

Z hořící budovy může vycházet velké množství sálavého tepla a vždy při tom existuje riziko, že tím dojde k požáru sousedních objektů. Hašení požáru ve dvou nebo více objektech najednou vyžaduje nasazení velkého množství techniky a hasičů, aby se zabránilo jeho dalšímu šíření.

V případě některých lokalit může trvat déle, než na místo dorazí potřebné hasičské jednotky a dojde k nasazení požární techniky.

Systém Cobra se při velkých požárech v budovách úspěšně používá pro ochranu okolních budov před poškozením sálavým teplem a před šířením požáru. 

Laboratorní testy provedené ve zkušebním středisku Švédského výzkumného ústavu potvrdily pozitivní výsledky.

Klíčem k úspěchu je jemná vodní clona pohybující se vysokou rychlostí. Toho lze dosáhnout průtokem 60 litrů vody za minutu při tlaku 300 bar. Běžné vodní clony přitom spotřebují 340–800 litrů za minutu.

Tato metoda je velice jednoduchá: Obsluha namíří vodní clonu ze zařízení Cobra mezi hořící budovu a objekt, který je potřeba ochránit před teplem. 

Tím lze pohltit teplo z hořící dvoupatrové budovy dlouhé zhruba 20 metrů. Pro delší a větší budovy je možno použít další zařízení Cobra.

S řezací proudnicí a lehkou hadicí zařízení Cobra lze velmi snadno manipulovat, a pokud to riziko zásahu umožňuje, může je obsluhovat jeden hasič.

Použití zařízení Cobra pro ochranu před teplem je rychlé a účinné a nevyžaduje tolik sil a prostředků jako tradiční postupy ochrany před sálavým teplem.

Ochrana před sálavým teplem
Ochrana před sálavým teplem
Ochrana před sálavým teplem