Zásah první jednotky pomocí zařízení Cobra!

You are here:

O výhodách a nevýhodách používání zařízení Cobra jednotkou, která dorazí na místo zásahu jako první, se vede mnoho diskuzí. Hasičské sbory, které tento postup používají, mají skvělé výsledky.

Čas je pro hasičské jednotky kritický a ukázalo se, že Cobra je vhodný nástroj pro 1–2 osoby zasahující jako první, než na místo požáru dorazí dostatek sil a prostředků. Cobra umožňuje provést zásah zvenčí, z míst, kde jsou zasahující hasiči v relativním bezpečí. Tento zásah má účinek zejména na spaliny, a zabraňuje tak vzniku a šíření požáru.

Práce s méně početnou jednotkou

Ve vzdálenějších oblastech jsou často jen dobrovolní hasiči. Nábor nových členů je mnohdy velký problém. Se zařízením Cobra však mohou dobrého výsledku dosáhnout i 1 až 2 hasiči, kteří dorazí jako první. Ve švédském Halmstadu zjistili, že tento způsob prvního zásahu je natolik efektivní, že své poloprofesionální jednotky vybavili zařízením Cobra a zásahy jsou bezpečnější a efektivnější.

Družstvo může zasahovat z poměrně bezpečného místa. Cobra se používá k zásahu z vnějšku a mohou ji obsluhovat 1–2 hasiči. Vstup jednotek s dýchacími přístroji není v první fázi zásahu nutný. Pomocí metody Cobra, která byla vyvinuta za účelem optimalizace používání tohoto zařízení, mohou první zasahující hasiči během čekání na příjezd posilových jednotek dostat oheň pod kontrolu.

Rychlé ochlazení požáru –Vodní clona při tlaku 300 bar a rychlosti 200 km/h má velký dopad na spaliny a teplotu je možné během 30 sekund snížit ze 700 °C na 70 °C. Díky znalostem a proškolení mohou první zasahující hasiči dostat oheň pod kontrolu a snížit riziko jeho šíření.

Nižší zásoby vody – Cobra spotřebuje pouze 60 litrů za minutu. Nádrž o objemu 300 litrů tedy vystačí na 5 minut nepřetržitého provozu. To ve většině obytných místností není potřeba.

Zásah první jednotky pomocí zařízení Cobra
Mercedes-Benz Sprinter se sadou C 360 B Kit